23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Packnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Pack Point Nordic väcker stort intresse – Hallå där Per-Stefan Gersbro!

I vår sista ”Hallå där” inför Pack Point Nordic i Malmö 21 november talar vi med moderatorn för dagen, Per-Stefan Gersbro.
Annons

Vad är Pack Point Nordic?

– Vi står nu inför den femte upplagan av Pack Point Nordic i Malmö, en konferens som ursprungligen hette "Pack & Plast". Plasten utgör fortfarande en stor del av diskussionen, men Pack Point Nordic har utvecklats till en bredare mötesplats där vi delar kunskap, erfarenheter och nytänkande med målet att förbättra förpackningens design och funktion.

Annons

Varför ska man delta på Pack Point Nordic?

– Genom att delta får man möjlighet att nätverka med ledande experter och innovatörer inom förpackningsbranschen, få insikter i de senaste trenderna och teknologierna som formar framtidens förpackningar, och delta i diskussioner om aktuella ämnen som hållbarhet, cirkulär ekonomi och nya regelverk. Som deltagare kommer man också att ta del av inspirerande presentationer från flera sakkunniga talare som delar sina erfarenheter och perspektiv, samt få en djupare förståelse för hur nya material och lösningar kan appliceras i din verksamhet för att möta framtida utmaningar. Det finns ett stort värde i att träffas och nätverka - det är ofta i dessa möten som magin sker och vi upptäcker nya möjligheter att ta steg framåt.

Annons

Vad har du själv för förväntningar på konferensen?

– Jag ser fram emot en inspirerande dag på Pack Point Nordic. Med ett stort antal kunniga talare och partners kommer vi att få ta del av de senaste nyheterna inom material-, förpacknings- och återvinningsområdet. Vi kommer att diskutera aktuella regelverk och resurseffektiva lösningar. Det blir berikande samtal både på scenen och i minglet. Jag är övertygad om att dessa interaktioner kommer att leda till nya idéer och lösningar som driver förpackningsutvecklingen framåt.

Annons

Sammantaget förväntar jag mig att konferensen kommer att vara en kraftfull katalysator för innovation och samarbete inom förpackningsbranschen. Det är i dessa möten vi kan skapa verklig förändring och bygga en hållbar framtid tillsammans. Jag ser fram emot att dela denna resa med alla deltagare.

Tack Per-Stefan!

Mer info om konferensen och anmälan hittar du här.

Annons
Annons
Pack Point Nordic Se tema
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|