23948sdkhjf

Dagab byter till returpallar - blir SRS största kund

Idag, den 1 februari, börjar Dagab byta ut alla träpallar mot SRS returpallar för varutransporter av frukt och grönt ut till Axfoods butiker i hela Sverige. På årsbasis handlar det om cirka 1,4 miljoner pallar och Dagab blir därmed SRS hittills största användare av Helpall grå.

– På Dagab bygger vi just nu framtidens starkaste logistikstruktur där automation och hållbarhet står i centrum. I samband med detta går vi över till att distribuera all frukt och grönt på SRS helpall som passar betydligt bättre än träpall för automatiserade flöden, säger Daniel Månsson, kategorichef för frukt och grönt på Dagab.

I december invigde Dagab sitt nya rikslager för frukt, grönt och blommor i Landskrona. Med det nya lagret skapas förutsättningar för ökad effektivitet och större framtida volymer. Varje dag levererar Dagab ut cirka 3800 pallar med frukt och grönt till butiker i hela landet. Genom att byta träpallar till SRS returpallar minskar Dagab sina utsläpp med över 100 ton CO2e per år.

– Dagab blir nu den hittills största användaren av våra klimatsmarta pallar och vi är stolta över att tillsammans hjälpa till att reducera livsmedelsbranschens miljöpåverkan. Vi är också glada att kunna erbjuda allt fler medarbetare längs med Dagabs varuflöden en betydligt mer hälsosam arbetsmiljö, säger Sigrid Helgason, Key Account Manager på Svenska Retursystem.

Om Helpall grå

Helpall grå är standardiserad och anpassad för automatisk hantering. Tillverkad av plast tål den hög påfrestning, är friktionssäker och fungerar bra i frysmiljö. Den väger 10 kg mindre än en motsvarande träpall. Pallens beräknade livslängd är 15 år. Med en plastpall slipper man damm och träflisor vilket ger en mer hälsosam arbetsmiljö för alla som hanterar den genom hela flödet.

Kommentera en artikel
Meddela redaktionen
Företagens egna nyheter
Se alla medlemsnyheter
Mest läst
Senaste nytt
Se senaste nytt
Utvalda artiklar
Utvalda nyheter från förstasidan
Innovativa och hållbara lösningar i montern
Livsmedelsfilm redo att återvinnas
Nestlé tar nästa hållbara steg kring Zoégas kaffeförpackningar
Snabbt skifte från plast kan ge ökad materialförbrukning! Hallå där, Annica Eldh!
Nu är maskinen igång
Etikettinspektören lanseras lagom till mässan
Andra Nordiska Medier
Food Supply SE
Plastforum SE
Recycling

Sänd till en kollega

0.078