I februari meddelade Atria att de har för avsikt att flytta produktionen bort från Malmö. Nu står det klart att omstrukturering blir av och att den produktion som idag sker i fabriken i Malmö inte bara ska flytta till Atrias fabrik Sköllersta som tidigare sagts utan även till Atrias anläggningar i Moheda och Hansted i Danmark.
AnnonsIdag jobbar totalt 160 personer på anläggningen i Malmö som efter flytten kommer att säljas vidare. Genom att minska antalet anläggningar hoppa Atria kunna säkra sin konkurrenskraft och samtidigt minska sitt klimatavtryck.
Annons– Förhandlingar med fackförbunden är nu avslutade och Atrias styrelse har tagit till sig deras krav. Den här investeringen möjliggör långsiktig verksamhet för Atria i Sverige där vi även i framtiden kommer att kunna möta våra kunders krav, säger Jarmo Lindholm, vice vd för Atria Sverige i en kommentar.
AnnonsFlytten kommer att vara färdig tidigast 2023 och fram tills dess kommer produktionen att fortsätta som vanligt. Flytten samt nyinvestering i maskineri i Sköllersta beräknas kosta cirka 300 miljoner kronor och beräknas ge besparingar på 35 miljoner kronor årligen för Atria.
Annons Annons