23948sdkhjf
Logga in eller skapa en prenumeration för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Packnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.
Annons
Annons

Mettler-Toledo hoppar av Interpack

Annons

Mettler-Toledo Product Inspection meddelar att företaget inte kommer att delta i Interpack 2021, 25 februari till 3 mars 2021.

– Detta beslut var inte lätt för oss. Vi ser dock det som vårt ansvar att skydda våra kunders, våra anställdas och alla som är inblandade i mässmiljön, säger Rainer Mundt, marknadschef på Mettler-Toledo Product Inspection Germany.

Annons

Mettler-Toledo kommer istället attsätta upp ett digitalt alternativ till Interpack för att ge information om innovationer inom produkt- och serviceportföljen. Hur detta kommer att se ska meddelas inom kort.

Annons

Interpack är normalt världens största förpackningsmässa. Denna gång kantas den dock av avhopp från större utställare på grund av pandemin. Ursprungligen skulle mässan gått av stapeln i maj i år, men då sköts mässan till vad man då trodde var ett betryggande avstånd till pandemin.

Annons

Trots fler avhopp meddelade Messe Düsseldorf för drygt en vecka sedan att man i samråd med partner och utställarrådet fortsatt planerar att arrangera mässan fysiskt, men med ett beprövat trygghetskoncept för att undvika smittspridning.

Annons
Annons
Annons Annons
BREAKING
{{ article.headline }}
0.047|