Tetra Laval Gruppen donerar 10 miljoner euro till hjälpinsatser i samband med COVID-19.
Tetra Laval skriver i sitt pressmeddelande:
"COVID-19-pandemin har haft en enorm påverkan på samhällen över hela världen. Våra tankar går till alla dem som drabbats på olika sätt.
AnnonsFör att stödja det globala arbetet för att minimera denna kris kommer Tetra Laval-gruppen att donera 10 miljoner euro till olika frivilligorganisationer som stöttar sjukvården i de länder som vi verkar i.
AnnonsSamtidigt som vi implementerat viktiga åtgärder för att säkerställa våra medarbetares hälsa och säkerhet, arbetar vi i Tetra Laval-gruppen, som består av Tetra Pak, Sidel och DeLaval, för att säkerställa att livsmedelsförsörjning kan upprätthållas under dessa svåra tider.
AnnonsVi är tacksamma för våra medarbetares fantastiska insatser i denna extraordinära situation, och strävar efter att säkerställa människors hälsa och säkerhet, såväl som kontinuiteten i livsmedelsförsörjningen."
Annons Annons