23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Packnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Unilever tar täten i cirkulär ekonomi

Unilever går nu i täten för att sätta plastförpackningar i cirkulation. På sin fabrik för tvättmedel i Odense görs den största satsningen någonsin på förpackningar av återvunnen plast.

I Unilevers danska fabrik fylls flytande tvättmedel i plastflaskor för hela Norden. Unilever har omkring 50 procents marknadsandel på tvättmedel, framförallt genom det marknadsledande varumärket VIA.

– Vi tillverkar 18 miljoner 1-litersflaskor med flytande tvättmedel här per år. Dessa är nu tillverkade av återvunnen plast till 97 %. Det är vi mycket stolta över. Vi är det första företag i Europa som storskaligt har lyckats tillverka flaskor av återvunnen HDPE-plast, säger Stefan Lagerqvist, affärsområdeschef, Unilever.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.144