I den nya rollen som VD får Ivarsson en sammanhållande roll över Xerox tre affärsben; kanalen, grafisk industri och storkundsförsäljning. Han behåller samtidigt rollen som försäljningschef över Xerox storkundsförsäljning.
– Ett av våra tydligaste mål är att öka tjänsteinnehållet i det vi säljer. Vi ska växa kraftigt inom MPS och kommunikation och marknadsföringstjänster. I vår satsning kommer vårt partnernätverk att bli ännu viktigare och här kommer vi att lägga mycket krut kommande året, säger Stefan Ivarsson.
Stefan har arbetat på Xerox sedan 2008 och var fram till 2011 ansvarig för Xerox kanalorganisation. Innan Xerox tillbringade Stefan elva år på IBM i olika försäljnings- och marknadsroller. Mellan 2003 och 2006 var Ivarsson stationerad i Boulder, Colorado där han arbetade som produktchef inom marknadsföring för printverksamheten.