Iggesund Paperboard investerar i ett nytt baninspektionssystem till kartongmaskin 2 vid Iggesunds bruk.
ABB har fått beställningen, som gäller den första installationen i
Sverigeav den senaste generationen av ABB:s system HDI-8. Systemet, som är byggt på ABB:s automationsplattform System 800xA, består av fyra kamerabalkar för identifiering av defekter på båda sidor av kartongen, samt en så kallad "Advanced Classifier", ett system som genom bildanalys kan tränas att känna igen och klassificera defekter, samt knyta dessa till ursprungsorsaken i processen.
AnnonsIggesund måste kunna garantera sina kunder, att produkten inte innehåller otillåtna fläckar, hål eller andra defekter. Med det nya inspektionssystemet blir 100 procent av ytan granskad kontinuerligt och alla defekter ned till 0,5 mm storlek registreras och fotograferas.
AnnonsPå KM1 har Iggesunds bruk ett baninspektionssystem som installerades i mitten av 1990-talet, men på KM2 har man hittills saknat ett sådant system.
Annons