23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Packnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Pappers- och massaindustrin: Färre jobb, men högre produktion

18.000 arbetstillfällen har försvunnit i

svensk

och

finsk

massa- och pappersindustri sedan början av 1990-talet. Det är en minskning med nästan en fjärdedel och minskningen fortsätter. Detta skriver

Nordisk Papperstidning

.

1991 var drygt 80.000 personer sysselsatta inom massa- och pappersindustrin i Sverige och Finland. I dag är den siffran nere under 62.000. Bara i Sverige har 42 fabriker lagts ner sedan 1980. I Finland hölls i slutet av förra året en endagsstrejk i protest mot det höga antalet varsel i branschen.

Den största orsaken till personalminskningen är den ökade automatiseringen i fabrikerna. Omstruktureringen i branschen, där mindre företag går upp i större koncerner, är en annan bidragande orsak.

Samtidigt som antalet anställda minskar och fabriker har lagts ner, så ökar produktionen av massa och papper i

Norden

. 2002 producerade Sverige och Finland 46 miljoner ton, vilket kan jämföras med 27 miljoner ton 1980!

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|