23948sdkhjf
Logga in eller skapa för att spara artiklar
Få tillgång till allt innehåll på Packnet
Ingen bindningstid eller kortinformation krävs
Gäller endast personlig prenumeration.
Kontakta oss för en företagslösning.

Kemikalielarm: ”Förbjud engångsflaskor i plast”

Förbjud genast försäljningen av engångsflaskor i plast. Det hävdar den svenska dryckes- och vattenreningsinnovatören Bluewater efter att en global forskningsstudie visat att giftiga PFAS-kemikalier finns i praktiskt taget alla prover av flaskvatten som testats.

Det är forskare vid University of Birmingham i Storbritannien och Southern University of Science and Technology i Kina som slår larm om förekomsten av ”evighetskemikalien” PFAS i kranvatten i större städer i Storbritannien och Kina.
Alarmerande uppges också vara att två specifika typer av PFAS, perfluoroktansyra (PFOA) och perfluoroktansulfonat (PFOS), upptäckts i över 99 procent av proverna av flaskvatten från 15 länder, däribland Storbritannien, Frankrike, Norge, Finland, Kina, Kanada, Japan och Nya Zeeland.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14