Mobergs erbjuder inbyte och återköp av begagnad utrustning
Har ni en metalldetektor, röntgen, magnetseparator eller annan utrustning som behöver bytas ut? Vi behöver alla bli bättre på återbruk och att ta tillvara på jordens resurser. Därför erbjuder vi både inbyte och återköp av begagnad utrustning när den inte längre används i produktionen.
Inbyte kan ge er gamla utrustning ett nytt liv
Skicka er gamla utrustning till oss för test och värdering! För att vi ska kunna bedöma om enheten är möjlig att testa och säljva vidare vill vi först få:
- Beskrivning av utrustningen
- Typbeteckning/modell
- Bilder på enheten
Vi testar utrustningen och gör därefter en värdering. Är ni inte nöjda med vårt priserbjudande erbjuder vi kostnadsfri returfrakt.
Återköp av utrustning
Vi erbjuder även återköp av maskiner och utrustning som är i gott skick och möjliga att sälja vidare. Återköp gäller standardutrustning och inte specialanpassade eller kundunika maskiner.
Röntgenutrustning som behöver skrotas?
Utdömd röntgenutrustning måste skrotas av ett auktoriserat företag i enlighet med Strålsäkerhetsmyndighetens direkt. Detta ombesörjer vi åt er på ett säkert och korrekt sätt, inklusive hantering och dokumentation enligt gällande krav.
Kontakta oss på telefon 040-680 80 60 eller skicka mail till sales.se@sesotec.com så hittar vi en bra lösning för er.