Ny mjukvara i VersaUV-serien

2010-02-01


Skrivarleverantören Roland DG introducerar nya mjukvaran Roland Texture System Library till sin VersaUV LEC-serie av 30-tums UV-skärprintrar. Systemet, som är inkluderat i Roland VersaWorks RIP, version 3,31, stöds av Adobe Illustrator  och innehåller 22 lacktexturer och mönster.

VersaUV innehåller sex färger (CMYK + vitt + lack) och kan tillsammans med ett integrerat skärblad producera detaljerad grafik med textur på ett flertal flexibla och styva medier. Systemet passar till lösningar från provtryck för emballage och prototyper till manöverbord, specialgrafik och etikett-/dekalproduktion i små upplagor.  

– Med nya Roland Texture System Library blir det enklare än tidigare att förädla grafiken. Slutförbrukaren väljer helt enkelt ett mönster från swatchbiblioteket som överförs med ett iögonfallande resultat, säger Jesper Jørgensen, produktchef för Roland DG North Europe, i ett pressmeddelande.

(graphicnet.se)

 

Kommentera artikel

Namn: E-post:
Rubrik:
Kommentar:
 
Annons:



Leverantörsguiden

 

Vad väljer du att bära hem maten i från butiken?

En bärkasse av plast
Tar med mig en egen kasse/väska
Väljer papperskassen
Se resultat

Unikt samarbete
gav unik produkt


Läs mer >>

 



Packaging Industry Awards
20 oktober, Stockholmsmässan Älvsjö



Genomförda event 2010


Packaging Cup
Vasatorps GK 18-19 augusti

Livsmedelsförpackningar, konferens
19 maj, Marina Plaza Hotell, Helsingborg